Může to začít velmi nenápadně. Postupně se vám přestane práce líbit, nebudete se do ní těšit a víkendy budou pro vás jediné vysvobození. Že něco podobného prožíváte? Asi každý se těší na víkend, ovšem u těchto jedinců je to jiné. Přidává se únava, podráždění, stres, problémy se spánkem, nervozita. I toto mohou být projevem vyhoření, o kterém se bohužel moc nemluví. Koho může postihnout? Povětšinou manažery, úředníky, zdravotní pracovníky a všechny, kteří pracují ve stresu a s lidmi.
Vyhoření jako nemoc, o které se nemluví
Práce, ve které je hodně stresu, nervozity, která je náročná na výkon a podobně bývá k vyhoření náchylnější. Ovšem tento syndrom může postihnout kohokoliv. Lidé si toho na sebe nakládají mnoho a často se pod náporem povinností a stresu sesypou jako domeček z karet. Vyhoření je nutno zavčas rozpoznat a začít řešit. Když se tak neučiní, mohou se k němu přidávat různé doprovodné projevy – bolesti hlavy, špatný imunitní systém, vysoký tlak, problémy s vyprazdňováním a podobně.
Začnete v práci dělat chyby, jednoduché úkony vám trvají pěkně dlouho, neumíte se rozhodnout, jste na ostatní kolegy nepříjemní. Je důležité umět říci ne a pečovat o sebe do takové míry, aby se syndrom vyhoření umírnil. Někdo potřebuje jen dlouhou dovolenou, jiný zase změnu zaměstnání nebo eliminaci přesčasů.