Lepší libido a růst svalů: Pomůže vám tribulus terrestris?

Tribulus terrestris je oblíbený doplněk stravy, na který sází nejen mladí sportovci. Pomoct vám totiž může i v posteli.

Tribulus terrestris patří mezi oblíbené doplňky stravy v celé řadě odvětví. Říká se, že jde o rostlinu, která vám přinese celou řadu zdravotních benefitů. Mezi nejznámější ale patří jediný. A o tom si budeme v dnešním článku povídat.

    1. Pomůže s libidem?

V mládí samozřejmost, v pokročilejším věku spíše krásný bonus. Libido je zkrátka něco, co s pokročilým věkem přestává být tak funkční. A to i přesto, že jde o zcela přirozenou součást lidského chování. U mužů je důsledkem především hladina testosteronu. Ta začíná přirozeně klesat kolem 30 – 40 roku. Udává se, že u starších mužů pak hladina každým rokem klesá o 2 – 3 procenta.

Jedním z důvodů, proč je tribulus terrestris tak populární, je jeho schopnost napravit vaše libido. Pokud ale netrpíte příznaky snížené hladiny testosteronu, zřejmě pro vás nebude mít přírodní viagra žádný smysl. Tedy alespoň na tomto poli. Dospívající chlapci a mladí muži totiž nepocítí žádný výrazný dopad. Jestliže ale máte pocit, že vaše libido není takové, jaké bývalo, tribulus terrestris vám může pomoct.

    1. Tribulus terrestris pro sportovce

Kotvičník zemní je také velice populární u mladých sportovců a kulturistů. Právě díky tomu, že dokáže zvýšit hladinu testosteronu. Někteří jej tedy pořizují s pocitem, že jim pomůže s rychlejším růstem svalů. Jak je to ale doopravdy? Pokud budeme mluvit čistě o růstu svalů, nebude mít pro vás tribulus žádný význam. To samé platí i v případě, pokud chcete rychlejší regeneraci po dvojfázových trénincích nebo lepší výkon u powerlifterů.

To ale neznamená, že zvýšení testosteronu nemá na růst svalů výkon. Má, ale je potřeba hladinu zvýšit dlouhodobě. Nejlepší výsledky při užívání kotvičníku tak uvidí především lidé v pokročilejším věku, jejichž hladina testosteronu postupně klesá. Obecně ale můžeme říct, že dokáže zvýšit i celkovou vitalitu a subjektivně vnímaný pocit energie. I u mladých sportovců tedy může mít nepřímý vliv na výkon a nárůst svalové hmoty.