Ještě než zpracujete roční hlášení, zjistěte, co změnil nový zákon o odpadech

Zpracování ročního hlášení bere už mnoho podnikatelů i firem za samozřejmost. Stejně jako mnoho byrokratických povinností, i tuto dělá většina lidí s odporem, ale povinnost je povinnost. Nutná je průběžná evidence odpadu, která každému ukáže, kolik odpadu ročně produkuje. Když se tato produkce dotkne zákonných limitů, je zapotřebí zpracovat roční hlášení za odpady. Toto hlášení se od roku 2021 řídí novým zákonem o odpadech 541/2020 Sb., který přinesl řadu důležitých změn, které si představíme níže.

Změny, které přinesl zákon o odpadech 541/2020 Sb.

Hlavní změnou, kterou přinesl je změna limitu u odpadu. Od roku 2021 platí, že se povinnost zpracování ročního hlášení týká všech, kteří za rok vyprodukují přes 100 tun běžného odpadu nebo přes 600 kilogramů nebezpečného odpadu. Doposud byl limit u nebezpečného odpadu jen 100 kilogramů, takže se mnoha menším producentům odpadu značně ulevilo, že mají o starost méně. Neměli by však zapomínat na to, že průběžná evidence odpadu se jich týká stále, aby mohli před kontrolou dokázat, že limit nepřekračují.

Příjemnou změnou je posunutí termínu, do kterého je nutné odeslat roční hlášení na ISPOP. Doposud jste museli zvládnout udělat roční hlášení za předchozí rok od 1.1 do 15.2. Nově na to máte čas až do konce února. Když budete tedy například dělat roční hlášení o produkci odpadů 2022, máte na to čas až do 28.2.

Přenechte tuto povinnost jiným

Zajisté víte, že mnoho byrokratických úkolů mohou dělat specialisté. Existují naštěstí i specialisté na problematiku odpadů. Pokud nechcete dělat roční hlášení svépomocí, stačí se obrátit na odborníky na Rocnihlaseni.cz kteří vám ho zpracují. Jen jim zašlete všechny podklady, zaplatíte poplatek a oni vám roční hlášení správně zpracují a odešlou na ISPOP.