Jak je to s dostupností PlayStationu 5? Sony si došláplo na překupníky

Letošní Vánoce budou skromnější, než se čekalo. Na vině však nebude inflace, naspořeno prý máme docela dost. Bohužel se nepodařilo vyřešit problém s nedostatkem čipů, takže to vypadá, že se další várky beznadějně vyprodané konzole PlayStation 5 dočkáme mnohem později. Pár šťastlivců ho možná pod stromečkem přeci jen najde, ale pravděpodobně půjde o přeplacené zboží z rukou vychytralého překupníka. Anebo to nakonec bude přeci jen jinak?

PlayStation 5 se stal opravdový hitem prakticky ještě před uvedením do prodeje. Jenomže následně přišel problém se součástkami. Nedostatek čipů zabrzdil výrobu konzole a podle všeho bude nouze trvat i příští rok. Toshiba, která čipy pro herní konzole vyrábí, predikuje stabilizaci až pro rok 2023. Spousta hráčů se tak bude muset ještě na nějakou dobu spokojit s předchozí generací. Útěchou budiž fakt, že i pro PlayStation 4 stále vychází (a ještě nějakou dobu vycházet budou) špičkové tituly.

Kromě PlayStationu 5 bude nedostatkovým zbožím také iPhone 13

Sony není zdaleka jediným gigantem, který trápí nedostatek čipů. Situace se nevyhnula ani americkému Applu, jež ohlásil omezení výroby nejnovějšího iPhonu 13. Výrobcům nehraje do karet ani omezení v letecké a lodní dopravě. Konstelace je zkrátka taková, že si většina zákazníků bude muset počkat.

Vraťme se k PlayStationu. Herní konzole se nárazově na prodejních pultech objevuje, ale vždy okamžitě zmizí jako pára nad hrncem. Část bohužel skupují spekulanti, kteří je s velkou přirážkou prodávají dál.

V USA mají překupníci utrum

Překupníci celou situaci neúměrně zhoršují, čehož si jsou lidé ze Sony vědomi. Z Americké pobočky proto vzešel nápad – prodávat konzole napřímo prostřednictvím registrace přes PlayStation Network ID. Vtip je v tom, že pracovníci zohlední aktivitu uživatelů, čímž eliminují riziko obcházení systému pomocí. Pozvánka k nákupu pak poputuje pouze k hráčům, kteří splní podmínku.

V Evropě služba PlayStation Direct prozatím nefunguje, ale výhledově se s ní počítá. Do března 2022 by měla fungovat v Německu, Anglii, Irsku a státech Beneluxu. U nás si budeme muset na přímý prodej PlayStationu počkat.