Co se vše dozvíte o pochvě, když podstoupíte kolposkopii?

Každá žena by měla pravidelně podstupovat preventivní gynekologickou prohlídku. Jejím úkolem je odhalovat případné zdravotní obtíže. Její součástí je i kolposkopie.

Co je kolposkopie a jaké má úkoly?

Kolposkopie je druh vyšetření, který slouží k zobrazení děložního hrdla, pochvy, děložního čípku a zevních rodidel. Jeho úkolem je diagnostika změn a odebírání vzorků sloužících pro cytologické vyšetření. Jedná se o vyšetření preventivního charakteru, které může odhalit první příznaky nádorových, zánětlivých a dalších změn vnitřních genitálií. Díky tomuto včasného odhalení může být rychle zahájena potřebná léčba.

Pochva

Pochva tvoří nedílnou součást ženského pohlavního ústrojí. Především slouží k pohlavnímu styku a v době těhotenství umožňuje příchod dítěte na svět. Aby pochva fungovala tak, jak má, je potřeba, aby byla v pořádku. Poševní prostředí vytváří velmi složitý systém, jehož součástí jsou také bakterie, v přiměřeném množství a poměru. Jakmile se však přemnoží, nastává problém. K jejich přemnožení přispívá řada faktorů. Může to být užívání některých léků, nevhodná intimní hygiena, nezdravý životní styl, stres, nedostatek pohybu a spánku nebo časté střídání sexuálních partnerů.

Zánět pochvy

Zánět pochvy je velmi nepříjemná zdravotní obtíž, která se projevuje různými způsoby. Mezi nejčastější příznaky se řadí opakované svědění či pálení, výtoky různé konzistence, zažloutlé či bělavé, s nepříjemným zápachem. Mohou se objevit také bolesti v podbřišku nebo během intimního styku. Proti zánětu pochvy je důležitá prevence. Do ní patří pravidelná intimní hygiena za použití vhodných přípravků, ty nabízí společnost GYNELLA®. Samozřejmostí je zdravý životní styl s dostatkem pohybu a spánku a zdravou stravou. Ta by neměla obsahovat velké množství cukrů, kterým se kvasinky způsobující zánět pochvy živí.